Kategorie
Newsletter

Získávejte nejnovější informace a akční nabídky z našeho eshopu.

Anketa

Líbí se Vám tento e-shop systém?

  Celkem hlasů: 0
  Info

  Něco málo o bateriích

  Elektrokola jsou vybaveny těmito druhy baterií:


  •Baterie Nickel Metal Hydride (NiMH) mají vysokou kapacitu. Rychle se nabíjí a jsou velice spolehlivé. Tyto baterie se dají skladovat v nabitém i vybitém stavu. Pro zachování kapacity a funkčnosti se musí alespoň 3x během roku nabít a vybít. Jsou konstruovány na 500 nabíjecích cyklů, poté se musí repasovat. Složení baterie: Kladná elektroda – nikl. Záporná elektroda – hydrid směsi kovů. Elektrolytem je louh draselný.

  •Baterie Lithium Ion (Li-Ion) mají zvýšenou kapacitu a jejich velkou výhodou je nízká hmotnost. To se samozřejmě odráží na vyšší ceně oproti bateriím NiMH. Jsou konstruovány na 1000 dobíjecích cyklů. Složení baterie: Kladná elektroda – směs kysličníků lithia s dalším kovem. Záporná elektroda – uhlík se směsí dalších chemikálií. Elektrolytem je směs esterů.

  •Baterie Lithium Polymer (Li-Pol) jsou nejvíce komerčně užívaným typem. Mají nejlepší poměr mezi váhou, výdrží a životností. Samovybíjení mají velmi nízké a jsou citlivé na přesné nabíjení. Proto je potřeba používat pouze nabíječky dodávané výrobcem.

  •Baterie Lithium Železo Fosfát (LiFePo) jsou netoxické a mají nižší výrobní náklady, než ostatní typy baterií. Díky požitým materiálům dokáží velice rychle absorbovat a vydávat energii. Jejich velkou výhodou je vynikající teplotní stabilita a schopnost dodat vyšší proud. Počet cyklů je daleko vyšší, ale na druhou stranu mají nižší napětí a hustotu energie a tím pádem větší nárok na prostor. Při srovnání s Li-Pol baterií má při stejné velikosti menší kapacitu.
  Všechny baterie se při nabíjení zahřívají, ale to je normální stav.

  Má baterie paměťový efekt?Je v povědomí, že paměťový efekt nastane ve chvíli, když se baterie opět nabíjí, přičemž předtím nebyla zcela vybita. Baterie si pamatovala svojí poslední zbytkovou kapacitu před tím, než se začne opět nabíjet. Pokud by tomu tak bylo, užitková doba baterie se bude postupně snižovat. Baterie, které používáme u našich výrobků (Li-Ion, Li-Pol) nemají žádný a nebo zcela zanedbatelný paměťový efekt. Proto je naprostým nesmyslem, že hluboké vybíjení prodlužuje životnost bateriových článků, na druhou stranu pokud odstavíme polonabitou baterii na delší dobu, tak ji můžeme poškodit, protože efekt samovybíjení ji může dostat pod kritickou hranici napětí..

  Je možné samovybíjení baterií u elektrokola?
  Pokud se baterie při plném nabití odloží a nepoužívá se, tak postupně ztrácí svojí energii. Procento samovybíjení je 5 až 15% za měsíc podle typu baterie při pokojové teplotě. Pro ochranu baterie je potřeba po dojezdu připojit nabíječku a snažit se udržet baterii v nabitém stavu.


  Jaká je kapacita baterie?

  Kapacita baterie je množství elektrického náboje, který je baterie schopna pojmout.
  Ampérhodina (Ah) je měrnou jednotkou kapacity baterie. Používáním a stárnutím baterie klesá kapacita každého článku a tím pádem i celé baterie. Dalším faktorem, který má vliv na klesání kapacity baterie je klesající teplota a tak při zimním provozu dochází k rychlejšímu vybití. Počty cyklů, které jsou uváděny u baterií, zaručují její kapacitu na 60 – 80%.
  Jaká je životnost baterie?
  Bateriové články mají životnost cca 4 roky ať ji používáte nebo ne, jenom se nesmí dostat pod kritický stav vybití, to ji mnohonásobně zkrátí životnost. Pokud baterii skončí její životnost, tak ji nevyhazujte na skládky ani nespalujte. Baterie se musí recyklovat speciální cestou.


  Jakou výdrž má baterie v elektrokole?

  Z uvedených hodnot se dá velice jednoduše vypočítat informace o výdrži baterie. Jako první vynásobte napětí baterie (V) Ampérhodinami (Ah). Získáte tím hodnotu Watt-hodiny (Wh).


  Všechny modely elektrokol, které prodáváme mají tuto hodnotu uvedenou. Dále musíte vydělit hodnotu (Wh) udávanou spotřebou elektřiny kola, která je udávána ve Wattech (W). Výsledek se rovná přibližné době po kterou bude baterie fungovat. Například baterie 36V12Ah = 36 x 12 = 432 Wh. Ta s motorem 250 W pojede 432 : 250 = 1.78 hodiny při průměrném odběru 250W, ale i motor 250W při extrémní zátěži může spálit i trojnásobek energie.. Baterie 48V9Ah = 432Wh, to znamená že s 250W motorem ujedou zhruba stejnou vzdálenost. No a baterie 24V by musela mít 18Ah na podobný výkon.


  Dojezd elektrokola ovšem z této hodnoty nelze odvozovat, protože z pravidla bývá ovlivněn mnoha dalšími faktory. Například elektrokolo nejede stále na plný výkon, každé elektrokolo i cyklista mají jinou hmotnost, při každé jízdě jsou jiné povětrnostní podmínky, dále je to rozměr a nahuštění pneu, volba terénu, pomoc samotného cyklisty.

  Jak správně nabíjet baterii na elektrokole?
  Pokud je baterie poškozená a vykazuje malou kapacitu, tak se to zjistí již při formátování baterie u výrobce nebo prodejce.
  Pokud si u nás zakoupíte elektrokolo, doporučujeme uživatelům v průběhu prvních nabíjecích cyklů provádět tyto cykly celé. To znamená vybít baterii až po odpojení článků a nabít ji opět do plné kapacity. Zcela vybitá baterie 12Ah se nabíjí s nabíječkou 2Ah cca6 hodin.
  Je důležité, aby jste věděli že záruční doba a životnost jsou dva různé pojmy. Životnost se odvíjí od intenzity a způsobu používání baterie a rozhodně nemusí být stejná jako záruční doba.


  Nebezpečné materiály, jako třeba kadmium nebo rtuť tyto baterie neobsahují.